Psikolium

Loading

Şahane Hatalar

Etrafınızda şimdiki aklım keşke gençken olsaydı diyen olgun insanlar vardır mutlaka. Çok sık karşılaşırız bu sözle. Geçmişteki hatalarını telafi etmek için mi söylüyorlar acaba, yoksa daha keyifli bir hayat için mi, daha sağlıklı yaşamak için de olabilir, ya da değiştirmek istedikleri seçimler için… Eğer bunu söyleyen biri görürseniz hemen sorun; ne yapmazdın ya da ne yapardın diye. Verdikleri cevaplara dikkat edin; göreceksiniz ki pişmanlıklar genelde cesaretsizlikten, kaçırılan fırsatlardan, hata yaparım korkusundan ötürüdür.

İstemediği bir iş seçtiği için pişmandır, üniversiteye gitmediği için, yanlış bir evlilikten dolayı, hayata erken atıldığı için, daha az gezdiği için, daha az eğlendiği için… Bir sene daha sınava girmeyi göze alamayıp istemediği bir bölüm yazmıştır ve hayatı boyunca sevmediği bir işte çalışmıştır. Ve bir sene kaybetmemek için kaybolan yıllar pişmanlık yaratır. Mutlu olmadığı bir evliliği yalnızlıktan korktuğundan bitirememiştir ve çift kişilik yalnızlığı hayatı boyunca sürmüştür. Çocukluğunu, gençliğini yeterince yaşamadan kendini sorumlulukların ortasında bulmuştur bir an önce büyümek için ve sonra içinde öldürdüğü çocuğun yasını tutar yıllarca. Belki çok fazla kuralına göre yaşamıştır hayatı. Olması gerekenin dışına çıkmaya korkmuştur. Geriye baktığında hayatı yaşayamadığı hayaller ve kurallar bütünüdür ve tabi ki pişmanlık…

Pişmanlıkların çoğuna dikkat edin yapılan hatadan pişman olan çok azdır, ama hatasından dönemediği için, cesaret edemediği için pişman olan çoktur. Hatalı bir seçim affedilebilir, insan kendini çok suçlamaz ders çıkarır aksine. Ama hatayı gördüğümüz çözümü gördüğümüz halde diretiyorsak, ileride keşke şimdiki aklım olsaydı... ile başlayan cümleleri hazırlarız. Değişimden bu kadar korkmak insana istikrarın verdiği güvenden gelir. Bilinmeyenden korkuyoruz. Işığın altındaki yanlış, karanlıktaki ihtimalden daha çok güven veriyor bize. Daha büyük bir hata yaparım, bunla baş etmeye alıştım ya onla baş edemezsem, artık zaten iş işten geçti diye düşünmekten alamıyoruz kendimizi. Korktuğumuz için bilinmeyenden bilinenin güvenli kollarına sığınıyoruz.

Hep duyuyoruz insan yaptıklarından değil yapamadıklarından pişman olur diye. İnsan affeder kendini ve başkalarını hatalarından dolayı. Cesaretsizliğini affedemez ancak, daha güzel olabilirdi düşüncesi hep kafasının bir yerinde kalır. Yaşanmayan seçenek hep merak ve pişmanlık sebebidir. Seçtiğimiz yol güzelse sonuna kadar yürümeliyiz keyif alarak. Yolda mutsuzsak sürekli diğer yollar dikkatimizi çeker ve sonunda ne olduğunu merak ederiz. Yaşadıkları olumsuzların etkisinde kalıp, geçmişte takılı kalarak, gelecekle ilgili adım atamayacak tutuklukta olanlar, kendilerine kendileri için yaşama hakkı vermeyenler, hata yapmadığınız ve yapmamaya direndiğiniz sürece bu hayatı gerçek anlamda yaşayamazsınız.

Bir kitap var “Şahane Hatalar” diye. Kitap bölümlere ayrılmış ve her bölüm sonunda sana iki seçenek veriyor hangisini seçersen farklı bir bölüme geçiyorsun ve karakterin kaderi bu seçimlere göre değişiyor. Kitapta hata yapmamak için her olasılığı deniyorsunuz ama olmuyor. Çünkü gerçek hayat da böyle. Biz hangi tercihi yaparsak yapalım hatalarımız kaybettiklerimiz olacak. Eğer kendi seçtiğimiz hayatı yaşıyorsak ve hatalarımızı tekrarlamıyorsak bunlarla baş etme gücümüz de olacak. İnsanları dinleyip kendi doğrularımızla onların tecrübelerini birleştirip bir harita çıkarmalıyız. Bu harita bize yol göstermeli, zaman zaman yanlış yollara gireceğiz ama bunu fark edince orada takılıp kalmak yerine hemen yol değiştirmeliyiz. Yanlış bir duraktan durmaktan daha keyiflidir yeni yollar keşfetmek. Vardığınız yerde “işte bu” diyene kadar yolda olmak dileğiyle…

Uzman Klinik Psikolog Burcu YILMAZ

Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım