Psikolium

Loading

Çocuğumuz İlkokula Hazır mı? Nasıl Anlarız?

2011-2012 eğitim öğretim yılı içinde ilk kez ülkemizde uygulanan 4+4+4 sistemi,  66 ayı dolduran çocukların birinci sınıf olmasını zorunlu kıldı. 60 ve 66 aylık öğrenciler de velilerinin isteğine bağlı olarak birinci sınıfa alınması kararı verildi.  Bu sistem sonucu öğrencilerimiz tüm yıl boyunca duygusal, sosyal, öz bakım ve akademik açıdan birinci sınıfa hazır olmak için çaba harcadılar.

60 ve 66 ayı dolduran minik öğrencilerimizin anne ve babalarını mayıs ayının gelmesiyle tatlı bir telaş sardı. Çocukları için okul arayan bazı ebeveynlerin zihninde şu soru dolaşmaktadır. “Acaba çocuğum birinci sınıfa hazır mı?

Birinci sınıf, öğrencinin eğitim öğretim yolunda tek başına kaldığı ilk basamaktır. Birinci sınıfa hazır olup olmamak çok önemlidir. Çocuklar öz bakım, kas gelişimi ve akademik olarak her ne kadar hazır gibi görünse de aslında gözden kaçmaması gereken çok önemli bir gelişim alanı; duygusal gelişimdir. Çocuklar birinci sınıfta anaokulundan çok daha farklı bir ortam onları beklemektedir. Sınıf öğretmenleri teneffüste çocukların yanında olamayacakları için öz bakım konusunda yaşadığı ihtiyaçları da kendi başına gidermesi gerekir. Çocuklar özgürlüğünde vermiş olduğu güven ortamı ile birbirlerini çok ciddi eleştirebilmekte yada zarar verebilmektedirler. İşte böyle durumlar yaşandığında duygusal gelişimin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Akranları içinde iletişim kurma becerisi, ihtiyaçlarını çekinmeden otoriteye iletebilmesi, akranlarıyla yaşadığı sorunları kendisinin çözüm üretebilmesi gibi birçok kriter, duygusal gelişim içinde değerlendirilir.

Çocuğunuzun ilkokul birinci sınıfa hazır olup olmadığı anlayabilmek, merkezimizde uygulanan “Okul Olgunluğu” testi ile mümkündür.  Bu test öğrencinin sözel, sayısal, dikkat, görsel algı, otorite ilişkisi, zamanı kontrollü kullanabilme gibi birçok alanda bulgular verebilmektedir. Böylelikle kararsız kalan ebeveynler için aydınlatıcı bir veri de elde edilmiş oluyor. “Okul Olgunluk” testi yaptırmak isteyen ebeveynlerimizin merkezimizi arayarak randevu almalarını gerekmektedir.

PSK.TUBA SEZGİ

Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım