Psikolium

Loading

Çocuk Cinsel Eğitimi

ÇOCUK CİNSEL EĞİTİMİ

Sevgili Anne ve babalar;

Cinsellik yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu konuda yaşanan kaygılar, korkular ve zorluklar tüm yaşantıyı etkilemektedir. Ebeveyn olarak çocuklarımızın eğitiminde genellikle ahlaki gelişimlerini ve akademik başarılarını ön planda tutarız. Biz bunlarla meşgul olurken hızla büyümekte olan çocuklarımız kendilerini fark etmeye, tanımaya ve etraflarında olup bitenleri gözlemlemeye başlarlar. Gün geçtikçe kız veya erkek olduklarını, sahip oldukları cinsiyetin özelliklerini ve o cinsiyete uygun rolleri bizler fark etmeden anlamaya ve anlamlandırmaya çalışırlar.

Nereden ve nasıl geldiklerini, karşı cinsin farklılıklarını ve neden böyle olduğunu gerek bizlere sordukları sorularla ve gerekse kulaklarını, gözlerini dört açarak kavramak için fırsat kollarlar.

İşte bu noktada anne-babaların görevi, çocuklara ihtiyaçları olan bilgiyi, ihtiyaçları olduğu zamanda ihtiyaçları olduğu kadarıyla vermektir. Çocuklarımıza hayatı anlama ve kendilerini bu hayat içinde konumlandırma çabalarında her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirmeliyiz.

Anne-babaların bu konudaki duyarlılığı daha sağlıklı bir toplum ve mutlu bireylerin oluşmasına zemin hazırlayacaktır.

Mutlu ve sağlıklı çocuklar yetiştirmek dileğiyle……

Emine Seda ÖZ USLU

Çocuk ve Ergen Danışmanı

Uzman Psikolojik Danışman

Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım