Psikolium

Loading

Çocuklar İçin Rutinlerin Önemi

Çocuklar İçin Rutinlerin Önemi

Çocuklar dünyaya geldikleri andan itibaren farkında olmadan rutinleri hayatlarına sokarlar. Beslenirler, gazları çıkarılır, bezleri değişir ve uyurlar. Zaman geçtikçe ve çocuklar büyüdükçe farkındalıkları artar ve işler rutinden çıkıp onların isteğine göre değişkenlik gösterebilir eğer anne-babalar rutinleri devam ettirmezse. Peki rutinler neden çocuklar için bu kadar önemlidir?
Çocuklar ne olacağını bildiğinde hayat onlar için daha kolay ve daha anlamlı olur.
Ne beklemeleri gerektiğini bilirler ve hayatın öngörülebilir olduğu duygusunu hissederler.

Rutinler çocuklara güven verir ve rahatlatıcıdır.

Çocuklar için en temel rutinler uyku ve beslenmedir.

Uyku öncesi yapılanlar (banyo, pijamaları giyme, diş fırçalama, kitap okuma gibi) her akşam rutin olarak tekrarlandığında ve bunların sonunda yatağa geçildiğinde uykuya geçiş çocuklar için daha kolay olacaktır.

Yaş ve gelişimine göre çocuğunuzun yediği besinlerin içeriği değişkenlik gösterebilir. Ancak beslenme konusunda bir rutin oluşturmak adına küçük yaştan itibaren çocuğunuzun beslenme saatleri ve beslenme ortamının aynı olması günlük akışın hem onun hem de sizin açınızdan daha verimli geçmesini sağlayacaktır.

Rutinler iyidir ancak olmazsa olmaz bir program değildir, esnetilebilir. Hatta zaman zaman esnetilmelidir de çünkü hayat her zaman öngörülemeyebilir ve beklenmedik şeyler başına geldiğinde çocuğunuz bu esneklik sayesinde kendini yeni duruma ayarlayabilir.

Uzman Klinik Psikolog Dilan ÇEVİKER KOLÇAK

Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım