Psikolium

Loading

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ

Dikkat eksikliği dikkat süresinin ve yoğunluğunun yaşına göre olması gerekenden az olmasıdır. Dikkatin belirli bir noktaya toplanamaması, kolayca dağılması gibi belirtilerle kendini gösterir. Dikkat eksikliğinde sorun dikkat edememek değil, dikkatin belirli bir noktaya odaklanamamasıdır.

Belirli bir işle uğraşırken başka bir uyarıcı kolaylıkla dikkatin dağılmasına sebep olabilir. O anda ilgilendikleri işi bırakarak başka bir işe yönelebilirler.

Dikkat bozukluğu olan çocuklar uzun süre odaklanamamaları, unutkanlık, dağınıklık, organize olamama gibi nedenlerden dolayı okulda başarısız olabilirler. 

Dikkat eksikliği yaşayan çocuklarda bulunan belirtiler;

  • Başladığı işi bitiremez
  • Başkalarının sözünü keser
  • Belirli bir işe veya oyuna dikkatini vermekte zorlanır
  • Dikkatsizce hatalar yapabilir
  • Uzun dönemli konsantrasyon gerektiren işlerde başarısızlık yaşayabilirler
  • Sık sık bir oyundan veya işten bir diğerine geçebilir
  • Yapılması gereken işleri sürekli ağırdan alabilir, geciktirebilir, erteleyebilir
  • Okuma veya dinleme esnasında konsantre olamayıp tam anlayamamak, tekrar okumak veya dinlemek zorunda kalırlar


Aileye Öneriler:

Dikkat eksikliği olan bir çocukla yaşamanın zorlukları olabilir. Bu zorluklarla baş etmenin ilk adımı çocuğunuzun durumunu kabul etmektir. Bu durumun çocuğunuz tarafından istenerek yapılmadığını, amacın onu ortadan kaldırmak değil, kontrol etmek olduğunu anlamak gerekir. Bu çocukların diğer çocuklardan biraz daha fazla kontrole ve disipline gereksinimi vardır.

Çocuğun ders çalıştığı mekânın dağınık olması, fazla şey bulunması zaten dikkat süresi kısa olan çocuğun dikkatini daha fazla dağıtabilmektedir. Ders çalışmaları arasında 20-30 dakikada bir mola verirseniz çocuğun gereksinimini gidermiş ve  otoritenizi korumuş olursunuz.

Evde her şeyi programlı yapın:

Çocuğun günlük yaşamını bir çizelge üzerinde planlayabilirsiniz. Uyuma-uyanma yemek vakti, oyun vakti, ödev yapma, televizyon izleme gibi. Çocuğunuzun bu programa uymasını sağlayın. Bunun için çocuğunuzun odasına bir liste asın programda sizden kaynaklanan bir değişiklik olursa ( tatil ziyaretçi vs ) bunun sebeplerini ona söyleyin.

Ev kurallarını belirleyin :

Disiplin önemlidir. Basit, açık, anlaşılır ve kısa kurallar koyabilirsiniz.  Kurallara uyma zorlukları olduğunu anlatın.

Pozitif olun : 

Çocuğunuza istemediklerinizi değil yapmasını istediklerinizi söyleyin. İyi davranışlarından dolayı onu takdir edin.

İstediklerinizi anladığınızda emin olun :

Çocuğunuzla iletişim kurarken açık, anlaşılır ve kısa cümleler kurmaya özen gösterin. Her şeyi çok açıklıkla söyleyin. Gözlerine bakın, anladığından emin olun. Anlayıp anlamadığını kontrol edin. Ve tutarlı olun.

Okul aktivitelerine yardımcı olun. Ev ödevlerini yapmaları için dikkatini dağıtmayacak uygun ortamlar hazırlamaya özen gösterin.

Enerjisini boşaltmasına yardımcı olabilecek spor aktiviteleri gibi etkinliklerde bulunmasını sağlayın.

Kesinlikle yapmayın:

Çocuğunuzu eleştirmek, aşağılamak başkalarını örnek göstermek asla doğru bir davranış değildir. Çocuğunuzu diğer çocuklarla yarıştırmayın. Başkalarıyla kıyaslama ve örnek gösterme işe yaramaz.  Bu tutum çocuğun güven duygusunu ve benlik saygısını örseleyecektir.

Olumsuz davranışlarını hemen cezalandırmak yerine bazen görmezden gelinebilir. Onun yerine doğru davranışları ödüllendirmek veya takdir etmek daha olumlu sonuçlar doğuracaktır. Çocuğun yaptığı hataları sıralamayın. Olumsuz davranışlar yerine olumlu özelliklerini dile getirin. Ne olursa olsun asla fiziksel cezaya başvurmayın. Fiziksel ceza işe yaramayacağı gibi sorunları daha da arttıracaktır.

Klinik Psikolog Gizem DURAN TÜZER

Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım