Psikolium

Loading

Eyvah! Arkadaşım Depresyonda!

Bilindiği gibi depresyon günümüzün en yaygın rahatsızlıklarından biri; modern dönem vebası da diyebiliriz sanırım. Günümüz Türkiyesinde 37 milyon kutu antidepresan ilaç kullanılıyor ve bunların temelinde genelde ‘depresyon’ çıkıyor. Türkiye’de antidepresan kullanım oranının son beş yılda yüzde 56 oranında arttı ve buna göre her dört kişiden biri depresyonda! Kişinin hayattan zevk almasını engelleyen bu durumla tek başına mücadele edebilmesi oldukça zor. Yaygınlık bu durumdayken yakınlarınızda mutlaka depresyonda olan arkadaşlarınız vardır.

İşte tam da burada depresyondaki birine nasıl yaklaşılır bunu biraz açmak istedim. Depresyon tanımı gereği zaten kişiden hayat enerjisini alan, yapılan işlerden ve aktivitelerden zevk almamayı sağlayan bir hastalıktır. Bu durumda depresyondaki kişiye ‘Biraz kendini toplaman ve toplum içine karışman lazım’ demek kötü giden şeyleri daha da kötüleştirir. Çünkü o kişi kendini depresif hissetmenin yanında, bir de bencil olduğunu düşünüp kendini suçlayacaktır. Dışarı çıkmak için zorlayıp yapamadıkça suçluluk hissi artıp kaygı seviyesi yükselecektir. Öneri vermek yerine gidip depresyondaki arkadaşınızla siz vakit geçirin. Yani ‘sözler’ yerine ‘eylemden’ bahsediyorum. Bir yere çağırmak yerine gidip onu almak ve sürpriz bir planın içinde yer almasını sağlamakta olabilir. Böylece tercih etmesi için zorlamak yerine akan hayat enerjisi içine onu koymak ve ‘an’ a çekmiş olursunuz.

‘Sınanmadığınız bir acı üzerine konuşmak her zaman kolaydır.’ Buradan yola çıkarsak önerilerinizin ne kadar anlamsız olduğunu daha iyi anlarsınız. ‘Her şey sende bitiyor, daha pozitif olmayı denesene’ demek söylendiği kadar basit değil.  Yapılan araştırmalar bize şunu gösteriyor; ağır depresif durumdayken kişinin kendisini olumlu düşünmeye zorlaması beynin korku merkezi amigdalayı harekete geçiriyor. Tehlike anındaymış gibi kişi her an tetikte hissediyor, tepkileri daha da artıyor ve beta dalgaları ile kişi depresif ruh haline ek olarak, iyi hissetmeye çalıştığı halde bunu başaramadığı için kendini suçlamaya da başlıyor.  Yani bu önerinizi iyi gelmekten ziyade daha kötü gelip bir karşıdaki kişinin ruhunda bir girdaba sebep oluyor.

Son olarak ‘Herkesin problemleri var’ ya da ‘Spor yap, film izle’ gibi önerilerinizi de kendinize saklamanızı tavsiye ederim zira depresyondaki kişi de en az sizin kadar bunları biliyordur. Başkalarının problemi depresyondaki kişinin ruh halini daha iyi hale getirmeyecektir bu karamsar ve çökkün hal kişinin zaten etrafa bakmasını engelleyen bir durum.  Siz sadece iyi niyetle ‘empatik’ ve koşulsuz sevgi sunarak, arkadaşınıza yoldaşlık yaparsanız bu süreç çok daha kolay geçer. Unutmayın her şey geçici ve sevgi iyileştiricidir. Dünyadaki her başarı ‘ilgiden’ geçer.

Aliye Karaşahin

Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım