Psikolium

Loading

İnternet Bağımlılığı

İnternet Bağımlılığı

İnternet bağımlılığının belirtileri nelerdir?

En önemli 10 uyarı sinyali (Dr. Mark Griffith)

Her maddeye EVET veya HAYIR diye size uygun yanıt veriniz.

1- Yalnızca birkaç dakika harcamaya niyetli olduğunuz halde, bilgi aramak için saatler harcadığınızı fark ediyorsunuz

2- Monitörün başında her oturuşta saatlerce kaldığınız için fiziksel sorunlardan mustaripsiniz.

3- Çalışma arkadaşlarınıza, özel hayatınızdaki arkadaşlarınıza ya da eşinize bilgisayar başında geçirdiğiniz zaman hakkında yalan söylüyorsunuz.

4- Sürekli olarak bir sonraki internet oturumunu iple çekiyorsunuz.

5- Aradığınız bilgiyi bulmaya hep “bir adımcık” kaldığını düşünüyorsunuz.

6- Anonim bir kişiliğe bürünmek size heyecan veriyor, insanlarla internet üzerinden konuşmayı yüz yüze konuşmaktan daha kolay buluyorsunuz.

7- E- postanızda bir şey var mı diye bakmak için zorlayıcı bir istek duyuyorsunuz.

8- İnternet’e girmek için yemek öğünlerinize, derslerinize ya da randevularınıza boş veriyorsunuz.

9- Bilgisayarınızın başında bu kadar fazla zaman geçirdiğiniz için suçluluk duyma ve büyük bir zevk alma arasında gidip geliyorsunuz.

10- Bilgisayarınızdan uzak kaldığınız zaman canınız bilgisayar çekiyor ve yoksunluk semptomları gösteriyorsunuz

İnternet bağımlılığı bir hastalıktır. Bağımlılık tanımına bakarsak; genel olarak bir kişinin, bağımlı olduğu nesneden uzak kalamaması ve bu nesneye ulaşamadığında yoksunluk belirtileri göstermesi, arama davranışı içine girmesi ile tanımlanabilir. Yapılan psikiyatrik araştırmalarda internet bağımlılarında dopamin ya da endorfin gibi maddelerin seviyelerinin arttığı, kumar bağımlılarınkine benzeyen nörokimyasal değişikliklerin oluştuğunu ortaya koyuyor. İnternet bağımlılığında yoksunluk belirtileri diğer bağımlılıkları da aratmıyor. Endişe, titreme, terleme, huzursuzluk ve paranoid belirtiler görülebiliyor. İnternet bağımlılığının en önemli belirtisi ise bilgisayar başında saatlerce zaman geçirmek ve sosyal hayattan uzaklaşmak.

Birçok insan internette ya facebook, twitter gibi sanal kimliklerin beslendiği sosyal medya bağımlılığı, ya online oyunlar yada kumar bağımlılığı, ya sanal chat odalarında izleyip sanal ilişkilere bağımlı şekilde yaşamaktadır. Bir kısım da seks içerikli sitelere saplantılı şeklinde girmektedir. Siber bağımlılık yeni dönemin en zor hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çözüm her bağımlılıkta olduğu gibi kontrolü ele geçirmek dürtüselliği fark edip yaşamda aktif etkinliklere katılmaktır. Bilim kurgu oyunları seviyorsanız bilim kurgu roman okumayı deneyin. Şiddet içerikli oyunlardan kendinizi alıkoyamıyorsanız enerjinizi doğru kullanacağınız aikido, boks gibi spor alanlarına yönelebilirsiniz. Sosyal medyada sanal konuşmalar yerine arkadaşlarınızla gerçek buluşmalar ayarlayabilirsiniz.

Unutmayın; başarı, kullandığınız enstrümanlarda değil, yaklaşımlardadır. (Einstein)

Aliye Karaşahin

Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım