Psikolium

Loading

Sevgilim Borderline mı?

Bu bozukluğun en öne çıkan özellikleri, kişiler arası ilişkilerde, kimlik duygusunda ve duygulanımda tutarsızlıklar ile dürtüleri kontrol etmekte zorluk çekmedir. Görülme sıklığı %2-3’tür. Psikiyatri kliniklerindeki kişilik bozukluğu vakalarının %30-60’ını oluştururlar. Kadınlarda, erkeklerden 3 kat daha fazla görülür (Şahin, 2009).

Gerçek ya da hayali bir terk edilmekten kaçınmak için çılgınca çabalar gösterirler. Pahalı hediyeler almak, sürekli tatmin olmayacak şekilde seni seviyorum söyleminde bulunmak gibi özellikleri olabilir. ‘Beni hiç bırakma’ ya da ‘Sensiz ölürüm’ gibi terk edilme kaygısı ile boğuşup ilişki içinde hezeyanlarda bulunurlar. Malum gerçekleşecek terk edilme kaygısı yüzünden daha önce davranıp genelde onlar terk eder, ilişkiyi sonlandırırlar. Ancak kopamaz ‘ne senle ne sensiz’ tarzındaki ilişki algısı genelde onlara göredir.

Gözünde aşırı büyütme ve yerin dibine sokma uçları arasında gidip gelen, gergin ve tutarsız kişiler arası ilişkilere sahiptirler. Genelde borderlinelar benim için siyah/beyaz var gri yok gibi açıklamalar yaparlar. İnsanları ilişkilerde bir en üst seviyeye taşır (hayatımın aşkısın) sonra en kötü atıflarda (hayatımı sen mahvettin) bulunabilirler.

Kimlik karmaşası olarak tanımlanan belirgin olarak ve sürekli bir biçimde tutarsız benlik algısı ya da kendilik duyumu vardır. Fazla bir iç görü ve farkındalık gelişmemiştir.

Kendine zarar verme olasılığı yüksek, en az iki alanda, dürtüsellik (örn. para harcama, cinsellik, madde kötüye kullanımı, pervasızca araba kullanmak, tıkınırcasına yemek yemek) gösterirler. Abartılı piercing, fazla dövme yaptırmak, bileklere jilet atmak gibi fiziksel acı gerektiren eylemlerde bulunabilirler. Rastgele cinsel ilişkide bulunma, sık ve gecelik partner değiştirme eğilimine sahiptirler.

Yineleyen, intiharla ilgili davranışlar, girişimler, göz korkutmalar ya da kendine kıyım davranışı gösterirler. Zor süreçlerde intihar girişimi ya da ilişkide oldukları kişilere intihar tehditlinde bulunabilirler.

Duygu durumda belirgin bir tepkiselliğin olmasına bağlı, duygulanımda kararsızlık (afektif instabilite) vardır. Bir gün çok neşeli, sevecen ve içten diğer gün; yalnız kalmak isteyen, depresif ve ilgisiz bir ruh halleri olabilir.

Kendilerini sürekli olarak boşlukta hissederler. ‘Hayat anlamsız’ ‘Yalnızım’ ‘Ölüm nasıl olacak acaba’ gibi varoluşsal kaygılar yoğundur.

Uygunsuz, yoğun öfke duyarlar ya da öfkelerini kontrol altında tutamazlar. Tepkilerini hemen ortaya koyar ve çabuk parlayan bir mizaçları vardır.

Stresle ilişkili, gelip geçici paranoid düşünce ya da ağır disosiyatif belirtiler gösterirler (APA, 2000). Zaman zaman mekândan soyutlanıp uzun dalmalar ve geçmişlerine dair olumsuz anılardan bahsedebilirler.

Aliye Karaşahin

Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım