Psikolium

Loading

Sorunlardan Oluşan İnsan Türü

SORUNLARDAN OLUŞAN İNSAN TÜRÜ

Dikkatinizi çekiyordur mutlaka sürekli mutsuz olduğundan, hayatının istediği gibi gitmediğinden, insanların ona hiçbir zaman hak ettiklerini vermediğinden yakınan insanlar. Sürekli negatif şeylerden bahsederler. Ne kadar mutsuz olduklarını herkese ve sürekli anlatırlar. Siz bir şey anlatmaya kalktığınızda; bir dakika sen sus ben daha mutsuzum ben anlatacağım, dercesine hiç dinlemez ve dertlerini anlatmaya devam ederler.

Her insanın ufak ya da büyük sorunları olmuştur hayatı boyunca ve olmaya da devam edecek. Bazen kendi başımıza üstesinden geleceğiz, bazen de gelemeyip dostlarımızdan, ailemizden yardım alacağız. Bazen o da yetmeyecek profesyonel yardım alacağız. Biz yaşadıkça sorunlar türeyecek biz ise onları birer birer savacağız başımızdan.

Hayat varsa sorun vardır. Hayat varsa çözüm de vardır. Çözümün bittiği bir nokta var ki oraya geldiysek kurtuluş çok zor. Yazının başında bahsettiğimiz sadece sorundan oluşan insan türü o noktaya gelmiş bulunuyor. Artık o sorunları kişiliğinin bir parçası haline geliyor ve dünyadaki herkes ve her şey önemsiz oluyor onun için. Ona göre bu kadar sorun yaşarken daha önemli ne olabilir ki hayatta değil mi? Bütün herkes onunla ilgilenmeli çünkü onun sorunları çok büyük, çok acı çekiyor. Bu şekilde sorunları seven insan türümüz gerekli ilgiyi, sempatiyi kazanmış oluyor kendini feda etmeyi seven insan türünden.

Peki şimdi bakalım sorunlarını bu kadar hayatının merkezine koyan insanlarımızın kazançlarına;

Çevresindeki insanlar onunla daha çok ilgileniyor.

Ailenin, eşin, dostun ondan beklentisi azalıyor.

İş yükü hafifliyor çünkü, insanlar ona acıyıp yardım ediyor ya da fazla iş vermiyor.

Eş, dost daha sevecen davranmaya başlıyor.

Sosyal destek artıyor.

İstekleri normale göre daha hızlı yerine geliyor.

Başarısız olduğunda bunun suçunu kendine değil sorunlarına atıyor.

Hataları karşısında insanlar ona daha hoşgörülü davranıyor.

Ve bu kadar kazancı olan kişide ister istemez sorunlarını çözmek yerine onlarla yaşamayı tercih ediyor ve etrafına sürekli bunlardan bahsediyor. Değişime karşı direniyor.

 Bu kişilere yardım etmek istiyorsanız sorunlarını çözmeye uğraşmak ya da onları dinlemek yerine, kendi sorunlarını çözmeleri konusunda yönlendirin. Sizi sömürmelerine izin vermeyin. Ailemizle, dostlarımızla elbette sorunlarımızı paylaşacağız ve birbirimize destek olacağız ancak, birinin kendi sorunlarını kullanarak sizi sömürdüğünü gördüğünüz anda, kaçarak uzaklaşmanızda fayda var. Acıma duygusuyla yaklaşırsanız sahip olduğu sorunu beslemekten başka bir şey gelmez elinizden.

Eğer kendinizde böyle bir durum hissediyorsanız çözüm için insanlarla ilişkilerinizi geliştirmeye çalışın. Bunu sorunlar üzerinden değil birlikte yemek yaparak, muhabbet ederek, film izleyerek, gezerek, ona yardım ederek, eğlenerek, ona bilmediği bir şeyi öğreterek yapın. Bir kere de onun hayatını dinlemeyi deneyin. Bu şekilde daha fazla sevgi ve ilgi kazandığınızı göreceksiniz. Ve sorunlarınız daha çabuk çözülecek.

Uzman Klinik Psikolog Burcu Yılmaz

Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım