Psikolium

Loading

Stres Altında mısınız? O Halde Biraz Rahatlayın...

İlk önce rahat edebileceğiniz bir koltuğa dik bir şekilde oturun. Ellerinizi koltuğun iki yanına serbestçe bırakın. Yavaş yavaş gözlerinizi kapatın. Günlük yaşamla ilgili olumsuz her türlü düşüncelerinizi zihninizden çıkartın. Şimdi huzursuz olmanız için hiçbir sebebiniz yok. Bunu unutmayın. Şuan çok mutlu ve huzurlusunuz hiçbir probleminiz yok. Hafif gülümseyin, yüzünüz asık olmasın, unutmayın mutlusunuz…

Şimdi ağzınızdan derin bir nefes alın, ciğerlerinize oksijen dolsun, göğsünüzün acıdığını hissedin ve nefesinizi 5 saniye tutun. Nefesinizi burnunuzdan yavaşça bırakın.

Verdiğiniz nefes bedeninizi saran bütün rahatsızlığı da beraberinde alıp götürsün. Her nefes verişinizden önce  “Rahatla” mutlu ol kelimesini hatırlayın. Nefes almadan önce kendinize “Rahatla” deyin ve nefes alın. Nefes vermeden önce kendinize  ”Mutlu ol” deyin ve nefesinizi verin. Şimdi tekrar derin bir nefes alın ve nefesinizi tutun. Göğüs kaslarınızdaki gerginliği 5 saniye yaşayın. Rahatlayın. Her rahatla deyişinizle birlikte gittikçe artan ve yoğunlaşan huzuru içinizde hissedin. Bu egzersizi 3 defa tekrarlayın.

Nefesinizi kontrol yeteneğinizin verdiği hoş bir his vücudunuza yayılıyor. Gözleriniz kapalı tüm dikkatinizi vücudunuz üzerinde toplayın. Şimdi daha rahat ve huzurlusunuz.

Söylediklerime dikkat etmeye devam edin ve vücut kaslarınızı vereceğim sıraya göre kasıp gevşetin. İlk önce kol kasları üzerinde çalışacağız. Mümkün olduğu kadar vücut kaslarınızı gevşetin. Tüm vücut kaslarınızı gevşetirken önce sağ sonra sol elinizi yumruk yapın. Parmaklarınızı sıkınız ve 5 saniye gerginliği fark edin. Yavaş yavaş parmaklarınızı gevşetin. Kaslarınızı gevşetmeden önce mutlaka kendinize “rahatla” demeyi unutmayınız. Yumruklarınızı açınız. Gevşeyiniz.

Şimdi, yüz kaslarınızı kasıp gevşetmeye başlayacaksınız. Alnınızı kırıştırın. Gözlerinizi yumun. Kaşlarınızı çatıp, burnunuzu kırıştırın. Şimdi kaslarınızdaki gerginliği bırakın gitsin.

Şimdi de; çene kasları üzerinde çalışacaksınız. Çenenizi açabildiğiniz kadar açın, 5 saniye bekledikten sonra kapatın. Bu egzersizi 3 defa tekrarlayın.

Şimdi dudak kaslarınızın üzerinde çalışacaksınız. Dişleriniz kapalı şekilde gülümseyin. Dudaklarınızı iyice gerin. Şimdi dudaklarınızı büzün ve gerginliği 5 saniye hissedin.

Boynunuzu arkaya doğru kıvırınız. Çeneniz tavanı görecek duruma  gelsin. Boyun kaslarınızı kasın. Boynunuzdaki gerginliği devam ettiriniz ve 5 saniye hissediniz. Şimdi rahatlayın.

Şimdi; omuz, sırt ve omurga kaslarınız üzerinde çalışacaksınız. Omuzlarınızı yukarıya doğru kaldırın 5 saniye bekleyin ve gevşetin. Bu egzersizi 3 defa yapın. 

Şimdi bacak ve ayak kaslarınız üzerinde çalışacaksınız. Ayaklarınızı hafif yukarı kaldırın. Ayak parmaklarınızı aşağı doğru uzatın 5 saniye bekletin daha sonra tekrar yukarı kaldırın 5 saniye bekledikten sonra bırakın.

Şimdi sizi sakinleştiren hoş bir durumu hayal edin. Bir sahil kenarı, kuş seslerinin olduğu orman,  gelincik bahçesi veya size göre herhangi sakinleştirici hoş bir ortam olabilir.

Hayaliniz o kadar canlı olsun ki içinde sesler, kokular, renkler ve duygular yer alsın. Şimdi bu sakinleştirici hayalimizin yanı sıra bütün kaslarınızın gevşemiş, dinlenmiş olduğunu düşünün. 10 saniye hayalinizi devam ettirin. Zihninizde hiçbir problem yok, çok mutlusunuz. Şimdi  üçten bire doğru sayın ve gözlerinizi açın.

Yeni bir hayat sizi bekliyor...
 
SEVGİYLE KALIN…..

Nuray BAŞTAN AYDIN
Uzman Klinik Psikolog/ Aile Danışmanı

Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım