Psikolium

Loading

Soru / Cevap

Çocukluk Dönemi Mastürbasyon09.11.2022 20:01:04

Merhaba Büşra Hanım, son dönemlerde çocuğum cinsel bölgesini uyarmaya başladı. Bu konuda çok endişeliyim, şimdiden bu davranışı yaparsa ileride bir sakıncası olur mu, nasıl engelleyebiliriz?

Uzmanın Cevabı:

Merhabalar, çocukluk döneminde mastürbasyona sıklıkla rastlanmaktadır. Çocuğun cinsel organını keşfetmesi onun sağlıklı gelişiminin bir parçasıdır. Tesadüfen bu bölgenin uyarılması hoşuna gider. Ancak yineleyici şekilde yapılan mastürbasyonun, çocuğun ruhsal yaşantısında yolunda gitmeyen bir şeylerin de habercisi olabilir. Çocuğun, yaşadığı duygusal zorluklarla baş etmekte güçlük çekmesi veya ailenin mastürbasyon konusuna gereğinden fazla ilgi göstermesi durumunda mastürbasyon; bir ilgi çekme, rahatlama veya kaçış yöntemi olarak yerleşebilir. Çocuğunuzun bu davranışına şahit olduğunuzda, sert bir tepki göstermeyin. Çünkü gösterilen yoğun tepkiler, çocuğun utanç ve suçluluk hissetmesine sebep olabilir. Çocuğunuzla konuşurken mastürbasyon davranışıyla ilgili ‘günah, kötü, pis’ gibi ifadeler kullanmak; çocuğunuzun benlik algısına ve yetişkin yaşamındaki cinselliğine karşı olumsuz düşünceler geliştirmesine neden olabilir. Bu sebeple, bunun son derece normal olduğunu vurgulamak ve çocuğu yaptığı şey için cezalandırmamak oldukça önemlidir.

Çocuğunuz toplum içerisinde mastürbasyon yaptığı zamanlarda onun dikkatini, ellerini kullanabileceği başka bir etkinliğe ya da oyuncağa yöneltmeye çalışmalı, ailece birlikte geçirilen kaliteli zaman arttırılmalıdır. Herhangi bir sağlık problemi olmadığı takdirde mastürbasyonun sıklaşması ve devam etmesi durumunda, altta yatan başka psikolojik nedenlerin araştırılması nedeniyle profesyonel destek alınmalıdır.

Büşra CEYLAN Büşra CEYLAN Uzman Klinik Psikolog & Oyun Terapisti
Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım