Psikolium

Loading

Cinsel Terapiler

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi, cinsel işlev bozukluğu olan kişilerin daha sağlıklı bir cinsel hayata kavuşması için uygulanan bir terapi modelidir.  Öncelikle cinsel işlev bozukluklarını açıklamak ve bu sorunlara uygun terapi yöntemlerini değerlendirmek gerekmektedir. Cinsel terapi süreci, bu konuda eğitimi olan uzmanlar (Psikolog/Psikiyatrist) tarafında yürütülür.

Cinsel Terapist Kimdir?

Cinsel terapist; Tıp veya Psikoloji lisans eğitimi üzerine ayrıca cinsel terapi konusunda eğitim almış uzmanlar olarak tanımlanmaktadır. Cinsellik insanlık tarihi kadar eski bir konu olmakla birlikte yaşam tarzlarının değişmesi, insan yaşamına bilim teknoloji internet gibi araçların dahil olması yaşam şartlarının dönüşmesi gibi nedenler ile cinsel yaşamda da birtakım değişikler meydana gelebilmektedir. Bu nedenle cinsel terapistler bilgilerini sürekli güncelleyen, farklı açılardan olay ve durumları değerlendirebilen kişilerdir.

 

Cinsel Terapi Nasıl Uygulanır?

Cinsel terapi uygulamaları öncesinde cinsel işlev bozukluğu yaşayan kişi veya kişilerin fizyolojik ve psikolojik alanda ayrıntılı bir anamnez sürecinden geçmesi gerekmektedir. Problemin nedenleri tespit edildikten sonra ise terapi planlaması kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Cinsel terapilerde sanıldığının aksine herhangi bir temas söz konusu olmamakla birlikte konuşma yöntemi ile kişilerin problemlerini açığa çıkarma ve tedavi etmek amaçlanmaktadır.

Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?

Cinsel işlev bozuklukları, parafililer, cinsel kimlik bozuklukları olarak üçe ayrılmaktadır ve aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir;

 • Azalmış cinsel istek bozukluğu
 • Cinsel tiksinti bozukluğu
 • Kadında cinsel uyarılma bozukluğu
 • Erkekte erektil bozukluk
 • Kadında orgazm bozukluğu
 • Erkekte orgazm bozukluğu
 • Erken boşalma - Vajinismus
 • Disparoni

 

Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavisi!

Cinsel işlev bozukluklarının tedavisi alanında tecrübeli uzmanlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Aynı zamanda hastaların hem partnerleri hem de terapistlerine güven duyması ve güçlü bir iletişim sağlaması da terapinin başarılı sonuçlar vermesinde etkendir. Cinsel işlev bozukluklarının nedenlerini tespit etmek amacı ile öncelikle hastanın ayrıntılı bir fizyolojik muayeneden geçmesi gerekmektedir. Anatomik ya da doğumsal sebeplerle cinsel işlev bozukluğu yaşayan hastaların öncelikle cerrahi ya da cerrahi dışı teknikler ile tedavi olmaları gerekmektedir. Bu süreçte cinsel terapiye devam ederek sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşmak için ev ödevleri ve çeşitli egzersizler uygulayacaklardır.

Cinsel İşlev Bozuklukları ve Cinsel Terapiler

Cinsel işlev bozukluklarına neden olan faktörler genellikle şu şekilde gelişmektedir;

 • Geleneksel ve aşırı tutucu bir aile ortamında yetişme
 • Yanlış edinilmiş cinsel eğitim
 • Evlilik öncesinde cinsel deneyime karşı olma
 • Partner ile cinsel iletişim kuramama
 • Partnerin ailesi ile birlikte yaşama
 • Performans kaygısı
 • Stres ve iş yorgunluğu
 • Ön sevişme için kısa bir zaman dilimi ayrılması
 • İlişki sırasında konsantrasyon bozukluğu
 • İlişkiden bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde kaçınma

Aynı zamanda bedensel sağlık problemleri, depresyon, kullanılan ilaçların yan etkileri, alkol ya da uyuşturucu bağımlılığı, sadakatsizlik, partnerdeki cinsel işlev bozukluğu gibi faktörler de bu duruma sebep olabilmektedir.

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları

Erkeklerde de bilindiğinin aksine cinsel işlev bozukluklarının görülme oranı oldukça fazladır. Güçlüsün, sen yaparsın şeklinde baskı altında tutulan erkek zaman zaman bu toplumsal baskı altında zor duruma girerek çeşitli psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir. Erkeklerin en sık yaşadığı cinsel işlev bozuklukları; erektil bozukluk ve erken boşalma problemleridir.

Kadınlarda Cinsel İşlev Bozuklukları

Kadınlarda cinsel işlev bozuklukları hem fizyolojik hem de psikolojik nedenli olabilmektedir. Cinsellik ülkemizde özellikle kadınlar için tabu olarak sayılmakta ve cinselliğin yaşanması ve konuşulması ayıp/günah olarak nitelendirilmektedir. Bu ve başka etkenler sebebiyle baskı altında yetişen kadınların birçoğunda cinsel işlev bozuklukları yaşamlarının belli bir döneminde görülmektedir. Ancak kadınlar cinselliği konuşamadıkları ve yaşayamadıkları gibi bu konuda herhangi bir tedavi yöntemi için uzmana danışmaktan da çekinmektedir. Bu nedenle de birçok kadın kendi içlerinde cinsel problemlerini yaşamaya devam ederek psikolojik durumları ile birlikte ikili ilişkilerinin de bozulmasına seyirci kalmaktadır. Aynı zamanda cinsel işlev bozuklukları tedavi edilmediği süre boyunca çok daha ciddi psikolojik sorunlara yol açabilmekte ve kadını sosyal çevrelerinden soyutlamaktadır. Kadınların günümüzde en sık yaşadığı cinsel işlev bozukluğu vajinismustur.

Vajinismus nedir?

Vajinismus kadınların en sık yaşadığı cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel ilişkiye girememe olarak da tanımlanan vajinismus; cinsel birleşme sırasında kadının istemsiz bir şekilde kasılması ve cinsel birleşmeye izin vermemesidir. Cinsel birleşme gerçekleştiği zaman da kadın açısından aşırı ağrılı bir şekilde olmaktadır. Vajinismus nedenleri hem fizyolojik hem de psikolojik nedenlere bağlı olarak çıkabilmektedir. Bebek sahibi olmanın önüne geçen bu problemin tedavisi birkaç seans cinsel terapi ile gerçekleştirilebilmektedir.

Cinsel Terapi Fiyatları

Cinsel Terapi planlaması hangi cinsel işlev bozukluğu yaşandığına göre değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla Cinsel Terapi fiayatı da farklı şekillerde ücretlendirilmektedir. Seans bazlı ücretlendirme olabildiği gibi toplu ödeme (paket) şeklinde fiyatlandırma yapılarak indirimli cinsel terapi desteği alınabilmektedir.

Vajinismus
Vajinismus

Vajinismus nedir?  Vajinismus cinsel ilişkiye girmeye müsaade etmeyecek şekilde vajinal kasların dış 1/3 ünde gözlenen istem

Devamını Oku
Cinsel İşlev Bozuklukları
Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel işlev bozuklukları tüm toplumları ve buna bağlı olarak bireyleri etkileyen yaygın sorunların başında gelir.

Devamını Oku
Erken Boşalma
Erken Boşalma

Erken boşalma toplumumuzda çok sık rastlanan bir cinsel işlev bozukluğudur.  Her ne kadar cinsel bir

Devamını Oku
Cinsel İsteksizlik
Cinsel İsteksizlik

Cinsel istek nedir?  Cinsel istek, kadınlarda ve erkeklerde cinsel partneri ile cinsel ilişkiye girme arzusudur. Cinsel

Devamını Oku
Sertleşememe - Erektil İşlev Bozukluğu
Sertleşememe - Erektil İşlev Bozukluğu

Erkekte sertleşememe sorunu, sürekli olarak veya yineleyici bir biçimde, yeterli sertleşme sağlayamama veya cinsel ilişki

Devamını Oku
Seks Düşkünlüğü
Seks Düşkünlüğü

Evliliklerin bitmesine neden olan, maddi- manevi hayatta tutunmayı zorlaştıran seks bağımlılığı hastalığı en çok New

Devamını Oku
Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım