Psikolium

Loading

Bireysel Evlilik Terapisi

Evlilik terapisi bazen eşlerin ilişkilerini kurtarmak ve daha sağlıklı bir aşamaya getirebilmeleri için bazen ise sağlıklı bir şekilde evliliği sonlandırmak için devam edebilecekleri bir terapi methodudur.

Evlilik terapisinde çiftler beraberce gelmeyi tercih edebilirler. Bu ilişkilerinde halen bir enerjinin ve karşılıklı bir çabanın var olduğunun göstergesidir. Bazı evliliklerde ise taraflardan biri terapiye inanmayabilir veya katılmayı tercih etmeyebilir. Bu durumda bireysel evlilik terapisine başvurarak evlilikleri adına eşlerden biri terapiyi sürdürebilir.

Bireysel Evlilik Terapisi Neden Tercih Edilmektedir?

Evliliklerde çiftler yaşadıkları bireysel sorunları eşleri ile paylaşmakta zorlanabilirler. Eşleri ile paylaşmadan önce bir uzman desteği almayı tercih edebilirler.

Eşlerden biri öncelikle yaşadığı problemi tek başlarına değerlendirmek isteyebilir. İlişkisine bireysel sıkıntılarının sebep olduğunu düşünebilir ve çift olarak terapiye katılmadan önce evliliği için öncelikle bireysel çaba sarf etmesi gerektiği ile ilgili bireysel evlilik terapisine başvurabilir. Bu kişiler bireysel sıkıntılarını çözümledikten sonra çift olarak terapi desteği almaya devam edebilirler.

Çiftlerin evlilikleri adına yaşadıkları mutsuzluk ve tatminsizlik hissi genellikle çift taraflı olur ancak taraflardan biri bunu çözmek yerine kendisini evliliğin sorunlarından uzak tutmayı tercih edebilir veya evliliğin problemlerinin sorumluluğunu almaktan kaçınabilir. Bu durumda bu ilk adımı atmak eşlerden birine düşebilir.

Eşim Terapiye Gelmek İstemiyor!

Eşlerden biri evlilik terapisine veya terapiye inanmıyor olabilir. Özellikle de daha önce terapi desteği almamış, psikoterapi süreci ile tanışmamış bireylerde bu inançsızlık daha sık görülür. Başka birinin (uzman, psikolog, danışman veya psikoterapistin) kendisine ve ilişkisine bir katkı sağlayabileceğini düşünmediği için bu durumu zaman kaybı olarak nitelendirebilir. Oysa inanılması gereken sadece terapi süreci değil, evlilik kurumu, bunun düzeltilebileceği, yeniden yapılandırılabileeği ve eşlerin birbirlerine duydukları sevgi, saygı, olumlu ve olumsuz davranışların gözden geçirilerek, ilişkiyi kurtarmaya duyulan inanç ile yeniden yapılandırılabileceğidir.

Her evlilik bir olgunlaşma ve kendini geliştirme sürecidir. Evlilik terapisi ise bu olgunlaşma ve büyüme evresinde rüzgara, kara ve fırtınaya karşı ayakta durabilmek için hem nasıl kök salmanız gerektiğini hem de yanıbaşınızda duran eşinizden fırtına karşısında nasıl destek alabileceğinizi, ona nasıl destek olabileceğinizi keşfetmek için oldukça faydalı bir süreç olacaktır.

Kişilerin tek başlarına dahi evlilikleri için yapabilecekleri çok şey vardır. Evliliğin dinamiğini tanımlamak, iyileştirme yönteminlerini keşfetmek, bunu bireysel olarak uygulamak çoğunlukla ilişkideki dengeyi ve sorun yaratan birçok noktanın değişimini sağlar. Terapiye gelen bireyin eşi de bir noktadan sonra bu değişimi fark eder ve terapi sürecinde kendisi de yer almak ister.

Hangi Konularda Bireysel Evlilik Terapisinden Faydalanabilirsiniz?

  • İletişim kopuklukları, anlaşılmama duygusu, değer görmeme duygusu
  • Duygusal soğukluk, duygusal kopukluk ve ilişkide genel mutsuzluk hali
  • Öfke patlamaları, tartışmalar, çatışmalar, kavgalar, aile içi şiddet
  • Aldatma ve aldatılma problemleri
  • Geniş aile problemleri, eşinin ailesi ile yaşanan problemler
  • Cinsel uyumsuzluk, cinsel sorunlar,
  • Kültür çatışmaları, kültürel uyumsuzluk ve beraberinde gelen sorunlar
  •  Çocukların yetiştirilmesi konusunda aile içi tutarsızlıklar
  • Aile ve yaşam biçimi hakkında verilen kararlarda anlaşmazlıklar
  •  Eşlerden birinin psikolojik sorunlar yaşaması ve ililkide bununla başetme
Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım