Psikolium

Loading

İlişki Koçluğu

İnsanlar ilişkide bulundukları herkesle mutlu, huzurlu olmayı, dengeli ve aynı zamanda gelişen bir ilişki kurmayı isterler. Bunun için koçluk desteği almak çok önemlidir. Bu şekilde insanlarla yaşamanın ve onları anlamanın çok da zor olmadığı görülecektir.

Başkalarıyla iyi geçinebilme becerimiz, kim olduğumuz ve kendimizle ilgili ne hissettiğimizin bir göstergesidir. Tüm insanları sevmesek dahi, gerçek ve derinden bir ilgi geliştirmeliyiz. İnsanlara olan bu derin ilgi, etrafınızdaki kişilerle saygılı, sevgili ve açık ilişkiler oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Yaşamınızın ve yaşamınızda hissedeceklerinizin kontrolü sadece bir tek kişidedir. O da SİZsiniz. Rüzgarda sallanan bir yaprak gibi, hiçbir yönü, amacı ve gücü olmayan, yaşamımız üzerinden hiçbir kontrolü olmayan biri gibi davranmayalım. Durumdan bize düşen payı ve sorumluluğu alalım. Gerçek özgürlük buradadır.
Birinin haklı olma ihtiyacı çok güçlü olduğunda, arzularını veya mutlu olma ihtiyacını gölgelemektedir. İlişkiler bu nedenle ya bitiyor ya da gerilim yaşanıyor. Haklı olmak yerine mutlu olmayı seçin. Kendinize ‘’şimdi mutlu olursam ne kazanırım? Gerçekte beni ne mutlu eder?’’ diye soralım. 

İlişki Koçluğunun, kariyer ve yaşam koçluğundan farkı nedir?

İlişki koçluğu ile kariyer ya da yaşam koçluğu arasındaki fark, çoğunlukla müşterinin odaklanma alanında yer almaktadır.

Kariyer Koçluğu, kişinin iş yaşamının farklı yönlerinde değişiklik yapmasına yardım etmektir. Örneğin bir müşterinin hedefi, gelirini arttırmak, iş yerindeki canlılığını arttırmak vb. olabilir. Halbuki Yaşam Koçluğu hizmetlerinden yararlanan bir müşteri, sağlık gelişimi, ev ve ofis düzenlemesi gibi konuların dahil olduğu yaşamın önemli noktalarındaki genel kalite ile ilgilenmektedir.

İlişki Koçluğu, yaşamın tüm alanlarındaki ilişkilerin kalitesini yükseltmeye yardımcı olmaktadır. Bu gelişimi sağlamanın yollarından biri de, kişinin kendisiyle ve başkalarıyla olan etkileşimini ve iletişim becerilerini geliştirmek için rehberlik etmektir. İlişki Koçluğundaki seansların odak noktası öncelikle kişinin iş ve aile yaşamındaki ilişkileridir.

İlişki Koçluğundaki bir başka önemli farklılık ise, müşteriler daha çok duyguları hakkında konuşmaktadırlar. İlişki konuları, ilişki dışı konulardan daha çok duyguları ‘’yetiştirmektedir.’’ Müşteriler, bir durumla ilgili olarak, kendi sorumluluklarına bakmaksızın başkalarını suçlamaya eğilimlidirler. Bu ‘’suçlama eğilimi’’nin nedeni, ilişkilerde çoğu zaman duruma karışan bir kişinin daha olmasıdır. Bu durumda buna ‘’ilişki’’ denir.

Bazı zamanlar, yaşam ya da iş koçluğu ile ilişki koçluğu arasında çakışma yaşanabilir. Çünkü ilişkiler özel yaşamımıza ve iş çevremize yayılmıştır. Hem patronlarımızla, iş arkadaşlarımızla hem de ailemizle ve başka pek çok kişiyle ilişkilerimiz vardır. BU nedenle koçluk alanlarının çakışması için güçlü bir potansiyel bulunmaktadır.

İlişki Koçluğu bana nasıl yardımcı olabilir?

Koçun bir kişiye yardım edebileceği iki önemli ilişki alanı vardır. Birincisi ilişkilerin türleri (İş, Aile, Arkadaşlar vb.), ikincisi de her ilişkinin içindeki farklı yönlerdir. (patron, yönetici, iş arkadaşları, anne, baba, koca, eş, kız arkadaş vb.)

İlişki Koçu;

  • Kişinin geliştirmek istediği ilişki alanlarını tespit eder,
  • Kişinin yaşamdaki rollerini ve hangi rollerde gelişmek istediğini belirler ( Yönetici, Anne-Baba, Eş, Sevgili vb.)
  • Ulaşmak istediği ilişki modeli ve ulaşmak istediği kendi kimliği üzerine çalışır,
  • Kişinin değerlerine ve bu değerleri yaşamına ne kadar yansıttığına bakar.
  • Mevcut durum değerlendirmesi yapar,
  • Kör alanlar ve potansiyel alanları ortaya çıkarır ve bunlarla çalışır.
  • İşe yaramayan eski davranış alışkanlıklarını belirler ve bunların yerine yenilerini koyar. Tabii ki bu bir süreç işidir.
Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım