Psikolium

Loading

Güven Bunalımı

Güven duygusu evliliklerin üzerinde yüzdüğü gizli bir duygudur. Varlığından çok yokluğunda eksikliği hissedilir ve anında evlilik gemisi sallanmaya başlar. Ne kadar sallanacağı ve geminin batıp batmayacağı güven bunalımının şiddetine bağlıdır. Ortada hiçbir şey bırakmaya da bilir, geçici bir kriz olarak atlatıla da bilir. Güven duygusu kişinin evliliğinde yaşadığı bütün duyguların temelidir. Güvenin varolup olmamasına ve varlık derecesine göre kişi sevgisini, heyecanını, üzüntüsünü, aidiyetini, içtenliğini yaşar veya yaşayamaz.

Güven bunalımlarına çok farklı konular sebep olmuş olabilir. 3. bir kişi, eksik ilgi, kişinin eşi ve diğer şeyler arasındaki öncelik sıralamasını kaydırması, özgüvensizlik, bağlılık yerine bağımlılık yaşaması ve bunun gibi sayabileceğimiz pek çok muhtemel sebebi vardır.

Evlilikler uzun yaşam dönemlerinde zaman zaman hasta olmak gibi güven bunalımlarına girebilir. Bu noktada hastalığın kronikleşmemesi adına oluşma sebebi ortaya çıkarılmalıdır. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda tekrar nükseder  veya kişinin ilişkisine başka yönlerden de zarar verir hale gelir. Evlilik bir güven bunalımından sonra öyle alakasız konularda öyle çok hasar alabilir ki artık yürütmesi neredeyse imkansız hale gelir. Dolayısıyla güven bunalımları korkulması ve tedavi edilmesi gereken krizlerdir. 

Kendi haline bırakmak her zaman faydalı olmamakta, yaranın derinleşmesine neden olabilmektedir.

Bu noktada psikoterapi desteği güven bunalımlarının sebebinin ortaya çıkarılabilmesi, altında başka dev problemlerin yatıp yatmadığının teşhisi ve durumdan çıkış için kişiye uygun sağlıklı metodun adım adım uygulanması, evliliğin yaşayabilmesi ve kişinin kendini o evlilik içinde huzurlu hissedebilmesi adına çok kritiktir.

Güven bunalımı yaşayan kişi veya evliliğinde güven bunalımı olduğunu sezen kişi bireysel olarak terapiye başvurması ve evliliğinin güven anatomisi namına bir check up yaptırarak sorunun derin bir problem mi, yoksa geçici bir sarsıntı mı olduğunu, iki türlü de konunun nasıl sağlıklı şekilde çözüleceği adına profesyonel destek alması bazen her şeyin en kolay yolu oluverir.

Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım