Psikolium

Loading

Sertleşememe - Erektil İşlev Bozukluğu

Erkekte sertleşememe sorunu, sürekli olarak veya yineleyici bir biçimde, yeterli sertleşme sağlayamama veya cinsel ilişki bitene kadar sertleşmeyi sürdürememe durumuna denir. Sertleşme zorluğu, farklı derecelerde ve biçimlerde olabilir. Yaygın psikolojik nedenlerden biri, cinsel ilişkinin bir “performans” olarak görülmesi ve buna bağlı başarısızlık korkusu ve kaygıdır. Erektil işlev bozukluğu, ilk cinsel etkinlikten beri görülüyorsa, çoğu kez fiziksel bir hastalığa bağlıdır. Bu bozukluğa yol açan fiziksel hastalıkların başında çeşitli damar hastalıkları, hipertansiyon ve şeker hastalığı gelmektedir. Erektil işlev bozukluğu, erkeklerde görülen en yaygın iki cinsel işlev bozukluğundan biridir. Yetişkin erkek nüfusunda bu bozukluğun görülme oranı, -20 arasındadır. 60 yaş üzerindeki erkeklerde bu oran, %50’ye yükselmektedir.

Erkeklerde Erektil Bozukluk DSM-IV-TR Tanı Ölçütleri:

A. Sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, yeterli bir ereksiyon sağlayamama ya da cinsel etkinlik bitene dek bunu sürdürememe.
B. Bu bozukluk, belirgin bir sıkıntıya ya da kişilerarası ilişkilerde zorluklara neden olur.
C. Bu cinsel işlev bozukluğu, başka bir Eksen I bozukluğuyla daha iyi açıklanamaz (başka bir Cinsel İşlev Bozukluğu dışında) ve sadece bir maddenin (örn. Kötüye kullanılabilen bir ilaç, tedavi için kullanılan bir ilaç) ya da genel tıbbi bir durumun doğrudan fizyolojik etkilerine bağlı değildir.
 

PSİKOLOJİK NEDENLER

YATKINLIK YARATICI NEDENLER: Yetiştirilme koşulları, erkek cinsel rol kimliği, yetersiz, yanlış cinsel bilgiler, çocuklukta yaşanan cinsel taciz ve travmalar, anneye yönelik aşkın bilinçdışında devam etmesi, babayla ilgili sorunlar, cinsel yönelim sorunları, 

BAŞLATICI NEDENLER: Eşler arasındaki sorunlar, gerçek dışı beklentiler, partnerde cinsel işlev bozukluğu, hamilelik ve doğum, eşin sadakatinden şüphelenme, rastlantısal başarısızlık, aldatılma, yaşlanma, organik hastalıklara reaksiyon, depresyon, anksiyete bozuklukları,

DEVAM ETTİRİCİ NEDENLER: Genel ilişkideki sorunlar, eşler arasındaki çekicilik kaybı, eşler arasındaki zayıf iletişim, başarısızlık korkusu, suçluluk duyguları, yakınlık sorunları, bozuk kendilik algısı, kısıtlı ön sevişme, psikiyatrik rahatsızlıklar, cinsel mitler.

Cinsel Terapide hastanın cinsel hazza odaklanması ve aldığı zevki bastırmaması amaçlanır. Cinsel terapiyle kazanılan şey, boşalmayı kişinin denetimi altına almasıdır. Çünkü her erkek uygun yöntem ve tekniklerin kullanılmasıyla boşalma kontrolünü öğrenebilir. Erken boşalmanın tedavisi haftada-iki haftada bir yapılan 6-10 seansla ortalama 3 ayda tamamlanır. Ancak bazı vakalarda tedavi daha kısa sürebilir. Tedavinin esasını boşalma refleksi üzerinde denetim kazandırma egzersizleri oluşturur. Ayrıca kişinin erken boşalmasına neden olan özel bir etken varsa bunun çözümlenmesi sağlanır.

 

Kaynak: www.antalyacinselterapi.com

Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım