Psikolium

Loading

Uyum Problemleri

Sağlıklı bir evlilik çiftlerin birbirleriyle uyum ve denge içinde oldukları, değerleri, inançları, amaçları, beklentilerinin örtüştüğü bir evliliktir. Eşler arasında karşılıklı sevgi, saygı hakimdir ve sorumlulukları, hayatı algılayışları arasında bir uyum vardır. Eşler, fikirlerini, duygularını, isteklerini ve eleştirilerini, herhangi bir korku ve kaygıya kapılmadan ifade edebilirler. Kendi davranış ve tercihlerini, birbirlerinin hak ve yetkilerini çiğnemeyecek şekilde belirleme hakkına ve ‘kendi’leri olma özgürlüğüne sahiptirler. Çatışmalı durumlarda ise eşlerin empatik yaklaşım geliştirme, çatışma çözme ve uzlaşma becerileri gelişmiştir.

Her birey geçmiş yaşantısından parçaları bugünkü ilişkisine getirir ve geçmiş öğretileri ile yaşam becerisi kazanır Uyumu yakalamak, iki ayrı yetiştirilme tarzı ve yaşantıdan gelen bireyler için oldukça zor olsa da çiftler arasında öncelikle güvenin sonrasında sağlıkla iletişimin kurulmuş olması uyumlı bir evlilik için ilk adımdır. Özellikle de sağlıklı iletişim uyumun sağlanmasının ön şartlarından biridir. Boşanmaların %80 ‘i iletişim problemleri sebebiyle gerçekleşmektedir.

Çiftin arasındaki uyum ne kadar yüksekse, evlilik o kadar uzun süreli ve huzurlu olur. Her iki kişi için de ilişki içerisinde kendinin anlaşıldığını hisseder ve karşı tarafın doğrularına, kişiliğine saygı gösterir. Bu da, ilişkilerde doyum sağlayarak çiftleri birbirlerine yakın tutar.

Uyumlu bir ilişkide eşler “ben” olmaktan daha çok “biz” olmaya değer verirler. Birlikte olmak, birlikte yapmak, bireysel kararları alırken dahi eşini düşünmek ve birbirlerini rahatsız etmeyecek yaklaşımlarda bulunmak “biz” kavramının gelişmesini sağlar.

Uyumlu Evliliklerin Özellikleri Nelerdir?

 • Sağlıklı iletişim
 • Birbirini dinlemek ve anlamak
 • Birbirine saygı göstermek
 • Duygusal paylaşım
 • Eşin değerlerine ve düşüncelerine saygı duymak
 • Herkesin kendi özgürlük alanının bulunması
 • Sorun çözme becerisi
 • Eşlerin birbirine açık ve dürüst olması
 • Karşılıklı anlayış ve gerektiğinde sorunları büyütmeden alttan alma
 • Öfkeliyken kendini kontrol etme ve telafisi zor yaralar açmama
 • Karşılıklı empati
 • Eşit sorumluluk alma, dayanışma ve iş bölümü

Uyum Sorunu Yaşayan Çiftler Neler Yapmalıdır?

Uyum sorunları çoğunlukla tartışmalara yol açmakta ve gerilimi daha da arttırmaktadır. Eşiniz ile uyum sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız sorun daha derin boyutlara ulaşmadan karşılıklı olarak iletişimi güçlendirecek ortamlar yaratabilir, sorun büyümeden duygu ve düşünceleriniz ile ilgili paylaşımlar yapabilirsiniz.

Uyum sorunları sonrasında duygusal soğukluk, cinsel soğukluk, öfke yaşamanıza da sebep olabilir. İlişkilerdeki sorunlar kronikleştikçe eşler çözüme giden yollara daha da uzaklaşırlar ve sürekli birbirlerini suçlayarak sorumluluk almaktan kaçınırlar. Bu sebeple ilişkide uyumu yakalamaya bir yerden başlamak gerektiğini ve ilişkiyi kurtaracak bu adımı sizin atabileceğinizi unutmayın.

Aileler, arkadaşlar evlilik içi sıkıntı yaşadığınızda bazen size destek olmaya çalışırken taraf tutabilir veya kendi doğruları ile yönlendirmeler yapabilirler. Ancak her ilişkinin dinamiği farklıdır ve her ilişki ayrı bir yapılanmadır. Bir başkasının denediği veya doğru kabul ettiği, sizin ilişkiniz için uygun olmayabilir.

Evlilik danışmanları, evlilik terapistleri bu konuda ilişkinizi daha yakından gözlemleme ve problemleri çözümlemede size destek olacak uzmanlardır. Var olan sorunları görmezden gelmek problemin büyümesine yol açacaktır. Bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin .

Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım