Psikolium

Loading

Erken Boşalma

Erken boşalma toplumumuzda çok sık rastlanan bir cinsel işlev bozukluğudur.  Her ne kadar cinsel bir hastalık veya yetersizlik gibi görülse de, aslında çoğunlukla cinsel bir uyumsuzluktur. Erken boşalma, erkeğin boşalma refleksi üzerinde kontrolü olmaması demektir. Başka bir deyişle, belirleyici faktör, boşalma öncesinde geçen süreden ziyade, kontrolsüz boşalmadır. Ancak bu sorun uygun şekilde tedavi edilmezse erkekte ereksiyon olamama ve cinsel isteksizlik, kadında da cinsel isteksizlik gibi diğer sorunlara kaynaklık edebilir.

Cinsel terapiler; terapistin kontrolünde eşlerin birlikte yerine getirebileceği uygulamalardır. Tedavide boşalma refleksinin eğitilmesi üzerinde durulur. Bunun için erken boşalmayla ilgili ayrıntılara göre uygun egzersizler öğretilir. Bu uygulamalar eşlere tarif edilerek "ev ödevi" şeklinde yapmaları istenir. En sık olarak "sıkma tekniği" ve "dur-başla tekniği" kullanılır. Uygulama sonuçları bir sonraki görüşmede değerlendirilir. Cinsel terapide danışanlara, temel hedefi, erkeğe kendisini kontrol etmeyi öğretmeye yönelik eğitmektir.  

İlk olarak çiftin cinsel yaşamıyla ilgili yeterli bilgi analiz edildikten sonra çifte en uygun olan egzersiz programı belirlenir ve ilk uygulama yaklaşık 3 haftalık bir süreci kapsar. 

Çift egzersiz programını önerilen düzeyde ve şekilde uygulamayı başardıktan sonra 2. görüşmede uygulamanın sonuçları birlikte tartışılır. Programı yeterince uygulayamadılarsa, uygulamaya engel olan dirençler üzerine çalışılır. 3 haftalık program süresince çiftin cinsel ilişkiye girmeleri yasaklanır. Bu yasağın bazı temel faydaları vardır. Çiftin bu yasağı kesinlikle bozmamaları tedavinin sürekliliği açısından son derece önemlidir. İkinci görüşmede eğer çift programı önerilen doğrultuda uygulamayı başardıysa cinsel ilişki yasağı kaldırılır ve ilerleyen süreçte cinsel ilişkiye girme yöntemleriyle ilgili çalışılır. Erkeğin ilişki sırasında duyduğu heyecanı kontrol etmesi ve sistematik duyarsızlaştırmayla ilgili yöntemler öğretilir. Nasıl ilişkiye girecekler, hangi pozisyonda girecekler vb. bir çok konu analiz edilir.

Çift programa bağlı olur ve önerildiği şekilde programı uygulamayı sürdürürlerse erken boşalma sorunu yaklaşık 2-3 aylık bir süreçte ortadan kalkar. Bazı erkekler aceleci davranarak hemen sonuca ulaşmak istemektedirler. İlk seansta bu sorundan kurtulmak gibi gerçek dışı beklentileri de olmaktadır. Oysa 10-20 belki de 25 yıllık bir alt yapısı olan sorunun 2 haftada düzelemeyeceğini iyi bilmeleri gerekir. Bu nedenle sabırlı olmaları ve programı eksiksiz uygulamaları çok önemlidir. Erken boşalma tedavisinde başarı oranı %80 civarındadır. Tedavi programı tamamlandıktan sonra eğer çift talep ederse, cinsel yaşamı zenginleştirme, cinselliğe yaklaşım gibi farklı konularda çalışmalar sürdürülerek, ilişkinin cinsel açıdan iki tarafı da doyuma ulaştıran ve iki tarafında hayatını güzelleştiren bir ilişki olmasına destek verilmektedir.

Cinsel terapilerle ile tedavinin erken boşalma da başarı oranı yüksektir. Bazı vakalarda erken boşalma başka bir başka bir psikolojik problemden (örneğin depresyondan) kaynaklanıyor olabilir. Bunların terapi sürecinde açığa çıkarılması ve üzerinde çalışılası da erken boşalmanın ortadan kaldırmasında önemlidir.


Kaynak: www.erkenbosalma.com

Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım