Psikolium

Loading

İletişim Sorunları

Kişiler arası iletişim, iş hayatında ve sosyal ilişkilerde olduğu kadar evlilik yaşamında da en önemli yapı taşlarından biridir. Birbirini dinleyen, anlayan çiftler birbirlerinden beklentileri daha çabuk fark ederler ve ilişkilerini daha güçlü tutarak birbirlerine olan yakınlıklarını korurlar. İletişimin kopuk oluşu veya sağlıksız iletişim kurmak ise evliliği veya bir ilişkiyi daha huzursuz, güvensiz bir duruma getirir. Kişi kendisini ilişki içerisinde anlaşılmıyor ve değer görmüyor gibi hissedebilir. Bu da zaman içerisinde çatışmaların oluşmasına, çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına ve sorunların daha görünür, baş edilemez bir hale gelmesine sebep olur.

İletişimde Kadın Erkek Farkı

Sosyal ilişkilerde erkeklerin kadınlardan daha az duygusal oldukları bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Kadınlar genellikle duygularını daha kolay ifade ederler ve başkalarının hislerine karşı daha duyarlıdırlar. Erkekler ise nesnel ve pratik araçlara yönelirler. Erkeklere göre bağlılık konuşmayla değil birlikte iş yapmayla sağlanır; dolayısıyla evliliğe kadınlar kadar duygusal beklentilerle yaklaşmayabilirler.

Bu durum zaman zaman ilişki içerinde anlaşmazlıklara da sebep olabilir. Çünkü her iki taraf da duygularının ve beklentilerinin ifade ettiği şekilde anlaşılmasını ister.

Evlilikte İletişimi Güçlendirmek İçin Neler Yapılabilir?

  • “Sen” dili yerine “ben” dili kullanın: “sen çok bencilsin !” demek yerine “ Kendini düşünerek davranman bana kendimi çok yalnız hissettiriyor!” diyebilirsiniz. o an yaşanan durumun size ne hissettirdiğini ben dili ile paylaşmak yapıcı bir iletişim methodu olacaktır.
  • Sözel iletişim içinde suçlayıcı, aşağılayıcı ve üstü kapalı söylemlerde bulunmaktan kaçının.
  • Olumsuz yaşantı ve söylemler, öfke anlarında daha sık yaşanabilir. Öfkeliyken kendinize ve ilişkinize biraz mola verip sakinleştiğinizde bu durumu konuşmak üzere erteleyebilirsiniz.
  • Olumsuz duygularınızı paylaştığınız kadar olumluları da paylaşmaya ve karşınızdakine pozitif geribildirim vermeye, takdir etmeye gayret edin.
  • Bir talepte bulunduğunuzda emir dili yerine, rica ifadelerini kullanın.
  • Eşinizi her ne kadar iyi tanıdığınızı düşünseniz de zaman zaman bir konu hakkındaki düşüncelerini ya da davranışlarını yanlış yorumluyor olabilirsiniz. Bu da yanlış anlaşılmalara ve sorunun işinden çıkılmayacak bir hal almasına sebep olabilir. O yüzden işin doğrusunu sormaktan çekinmeyin.
  • Öğüt vermek, kendince çözüm getirmek, yönlendirmek, yargılamak, eleştirmek, teselli etmek, konuyu değiştirmek iletişimi engelleyen faktörlerdir. Karşınızdakinin ne hissettiği anlamaya çalışmanız yaşanan sorunun çözümü için en çok ihtiyaç duyulan yaklaşım olacaktır.
     
Whatsapp Danışma
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım